NU 215 Maths Competency Exam
Total Questions : 19
Showing 10 questions, Sign in for moreAt 2 P.M. 600 mL of D10W remains to infuse at 50 drops/min. The drop factor of the administration set is 15 drops/ml. What time will the infusion be complete?
Explanation
Calculation:
- Calculate the total drops to infuse.
Total drops = Volume to infuse (mL) x Drop factor (drops/mL)
= 600 mL x 15 drops/mL
= 9000 drops.
- Calculate the total infusion time in minutes.
Total time (min) = Total drops / Infusion rate (drops/min)
= 9000 drops / 50 drops/min
= 180 minutes.
- Convert the total infusion time from minutes to hours.
Total time (hr) = Total time (min) / 60 minutes/hr
= 180 minutes / 60 minutes/hr
= 3 hours.
- Determine the completion time.
Completion time = Start time + Infusion time
= 2 P.M. + 3 hours
= 5 P.M.
The physician orders 1000 mL D5 1⁄2 NS to infuse at 60 drops/min. The drop factor of the administration set is 20 drops/mL. Calculate the time the infusion will require in hours and minutes.use a comma to separate the hour and minutes
Explanation
Calculation:
- Calculate the total drops to infuse.
Total drops = Volume to infuse (mL) x Drop factor (drops/mL)
= 1000 mL x 20 drops/mL
= 20,000 drops.
- Calculate the total infusion time in minutes.
Total time (min) = Total drops / Infusion rate (drops/min)
= 20,000 drops / 60 drops/min
= 333.33 minutes.
- Convert the total infusion time from minutes to hours and minutes.
333.33 minutes / 60 minutes/hr
= 5.55 hours
This is 5 full hours.
To get the remaining minutes, multiply the decimal part by 60:
0.55 hours x 60 minutes/hr
= 33 minutes.
The infusion will require 5 hours and 33 minutes.
The physician orders 1000 mL D5W with 1/4NS to infuse in 8 hours. The drop factor of the administration set is 15 drops/mL. Calculate the number of drops/min you would administer.
Explanation
Total volume = 1000 mL.
- Convert the total infusion time from hours to minutes.
Total time = 8 hours
= 8 hours x 60 minutes/hour
= 480 minutes.
Drop factor = 15 drops/mL.
- Calculate the infusion rate in drops per minute (drops/min).
Infusion rate (drops/min) = (Total volume (mL) x Drop factor (drops/mL)) / Total time (min)
= (1000 mL x 15 drops/mL) / 480 min
= 15,000 drops / 480 min
= 31.25 drops/min.
ORDER: 1000 mL NS with 20 mEq KCI to infuse in 7 hours. DROP FACTOR: 15 gtt/mL. CALCULATE: mL/hr for infusion on an electronic infusion device. Round to the tenths.
Explanation
Calculation:
Total volume = 1000 mL.
Total infusion time = 7 hours.
- Calculate the infusion rate in milliliters per hour (mL/hr).
Infusion rate (mL/hr) = Total volume (mL) / Total time (hr)
= 1000 mL / 7 hr
= 142.857... mL/hr.
- Round to the nearest tenth.
= 142.9 mL/hr.
Determine the amount to administer for the following order and supply.
Order: digoxin 500 mcg IM stat
Supply: 0.25 mg/ml.
Explanation
Calculation:
- Convert the desired dose from micrograms (mcg) to milligrams (mg).
The order is for 500 mcg.
1 mg = 1000 mcg.
Desired dose (mg) = 500 mcg / 1000 mcg/mg
= 0.5 mg.
Available concentration = 0.25 mg/mL.
- Calculate the volume to administer in milliliters (mL).
Volume to administer (mL) = Desired dose (mg) / Available concentration (mg/mL)
= 0.5 mg / 0.25 mg/mL
= 2 mL.
The health care provider ordered 1500 mL Isocal Full Strength over 20 hours. What will be the rate in ml/hr?
Explanation
Calculation:
Total volume = 1500 mL.
Total time = 20 hours.
- Calculate the infusion rate in milliliters per hour (mL/hr).
Infusion rate (mL/hr) = Total volume (mL) / Total time (hr)
= 1500 mL / 20 hr
= 75 mL/hr.
Use the following order and supply to calculate the infusion rate in mL/hr.
Order: lorazepam 0.5 mg/hr
Supply: lorazepam 4 mg in D5W 50 mL total volume
Explanation
Desired dose = 0.5 mg/hr.
- Calculate the concentration of the available solution.
Concentration = Total medication (mg) / Total volume (mL)
= 4 mg / 50 mL
= 0.08 mg/mL.
- Calculate the infusion rate in milliliters per hour (mL/hr).
Infusion rate (mL/hr) = Desired dose (mg/hr) / Concentration (mg/mL)
= 0.5 mg/hr / 0.08 mg/mL
= 6.25 mL/hr.
A client with congestive heart failure (CHF) is scheduled to receive 150 mL of Lactated Ringers over 4 hours. Available to use is microdrip tubing 60 gtts/ 1 mL. What is the rate of flow in gtts/min?
Explanation
Calculation:
Total volume = 150 mL.
Total time = 4 hours
= 4 hours x 60 minutes/hour
= 240 minutes.
Drop factor = 60 gtts/1 mL.
- Calculate the infusion rate in drops per minute (gtts/min).
Infusion rate (gtts/min) = (Total volume (mL) x Drop factor (gtts/mL)) / Total time (min)
= (150 mL x 60 gtts/mL) / 240 min
= 9000 drops / 240 min
= 37.5 gtts/min.
The doctor orders Lasix 0.5mg/kg IV now. The patient weight is 70kg. You have available Lasix 8mg/mL. How many mL will you administer?
Explanation
Calculation:
- Calculate the total dose in milligrams (mg).
Total dose (mg) = Client weight (kg) x Ordered dose (mg/kg)
= 70 kg x 0.5 mg/kg
= 35 mg.
- Calculate the volume to administer in milliliters (mL).
Volume (mL) = Total dose (mg) / Available concentration (mg/mL)
= 35 mg / 8 mg/mL
= 4.375 mL.
The nurse provides a home health client an unopened bottle of guaifenesin that is 300 ml. Directions read: take 2 teaspoons 4 times a day as ordered. The client asks, how many days will the bottle last. How would the nurse respond?
Explanation
Calculation:
- Calculate the total daily dose in teaspoons.
The client takes 2 teaspoons, 4 times a day.
Daily dose (tsp) = 2 tsp/dose x 4 doses/day
= 8 tsp/day.
- Convert the total volume of the bottle from milliliters (mL) to teaspoons.
The bottle contains 300 mL. Use the conversion factor: 1 tsp = 5 mL.
Total volume (tsp) = 300 mL / 5 mL/tsp
= 60 tsp.
- Calculate the number of days the bottle will last.
Number of days = Total volume (tsp) / Daily dose (tsp)
= 60 tsp / 8 tsp/day
= 7.5 days.
Sign Up or Login to view all the 19 Questions on this Exam
Join over 100,000+ nursing students using Naxlex’s science-backend flashcards, practice tests and expert solutions to improve their grades and reach their goals.
Sign Up Now