A baker is using a cookie recipe that call for 2 ¼ cups of flour to yield 36 cookies. How much flour will the baker need to make 90 cookies using the same recipe?
6 ¾ cups
5 5/8 cups
10 1/8 cups
4 ¾ cups
Correct Answer : B
We are asked to find the number of cups of flour that will be used to make 90 cookies.
Letting x be the number of cups of flour and setting the proportion equation with number of cookies on numerator and number of cups of flour on the denominator. We have
Solve the value of x by cross-multiplying
We convert the mixed fraction into improper fraction in order to carry out multiplication
\(x =\ \frac{9}{4}\ cups\ *\ 90\ cookies\ *\ \frac{1}{36}\ cookies\)
The number of cups of flour needed to make 90 cookies is 5.625 cups, which is equal to 5 5/8 cups(Choice B).
TEAS 7 Exam Quiz Bank
HESI A2 Exam Quiz Bank
Find More Questions 📚
Teas 7 Questions: We got the latest updated TEAS 7 questions
100% Money Refund: 100% money back guarantee if you take our full
assessment pass with 80% and fail the actual exam.
Live Tutoring: Fully customized live tutoring lessons.
Guaranteed A Grade: All students who use our services pass with 90%
guarantee.
Related Questions
Correct Answer is D
Explanation
The slope represent the ratio between the vertical height to the horizontal length. Let x be the minimum length of the ramp, we can set a proportion with height on the numerator and length on denominator. Then,
Cross-multiply to find the value of x
Thus, the minimum length of the ramp needed is 30 feet to access to a door that is 2.5 feet above the sidewalk.
Correct Answer is A
Explanation
We are being asked to find the amount of milk needed. This is a proportion problem, which compares the amount of flour to that of milk. Letting x represent the amount of milk required, we set up the proportion with flour on the numerator and amount of milk in denominator as follows:
Change the mixed fraction of 1 1/5 into improper fraction as follows
The proportion equation becomes
Cross-multiply to solve for x
As an mixed fraction, 36/5 becomes 7 1/5. Therefore, 7 1/5 cups of milk are needed to make a big batch of 2 cups.
Correct Answer is C
Explanation
We are asked to find the dependent variable from the given scenario. A dependent variable is one which varies with another variable. In this case, the cost of the pizza will change with the change in diameter of the pizza, number of toppings, and amount of cheese. In other words, the cost of the pizza depends on the three variables.
Therefore, cost is the dependent variable while the diameter of the pizza, number of toppings and amount of cheese are independent variables.
Correct Answer is A
Explanation
The mean of a data set is the total scores divided by the number of tests.
Total test scores =100+78+47+84+93+78=480
Number of tests =6
Mean test score =480/6=80
The mean test score is 80.
Correct Answer is B
Explanation
We are asked to find the number of cups of flour that will be used to make 90 cookies.
Letting x be the number of cups of flour and setting the proportion equation with number of cookies on numerator and number of cups of flour on the denominator. We have
Solve the value of x by cross-multiplying
We convert the mixed fraction into improper fraction in order to carry out multiplication
\(x =\ \frac{9}{4}\ cups\ *\ 90\ cookies\ *\ \frac{1}{36}\ cookies\)
The number of cups of flour needed to make 90 cookies is 5.625 cups, which is equal to 5 5/8 cups(Choice B).
Correct Answer is D
Explanation
A change in number of credit hours result in a change in the amount of access fees, amount of tuition, and availability of student loans. Thus, number of credit hours is the independent variable.
Correct Answer is C
Explanation
Centimeteris the appropriate unit to measure the length of a dollar bill.
Correct Answer is A
Explanation
To find the cost-effective option, we need to find how much the consumer will spend for the given options:
2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will cost $18+$5= $23
3 Packs of Orange will cost $18+$10=$28
2 packs of Root Beer and 1 pack of Cream Soda will cost 2($12)+$5=$29
5 packs of cream Soda will cost 5($5)=$25
From the above evaluation, the consumer will spend $23 for a cost effective package of soft drinks. Thus, 2 packs of Orange and 1 pack of Cream Soda will be cheaper to purchase compared to other options.
Correct Answer is A
Explanation
Step 1: Determine the remaining balance
The total cost of the television is $1,570, and the consumer made a $400 down payment.
Remainingbalance=1,570−400=1,170
Step 2: Calculate the number of months
The consumer pays $100 per month, so:
Months=1,170/100=11.7
Since the consumer cannot make a fraction of a payment, they will need 12 months to fully pay off the television.
Correct Answer is B
Explanation
By inspection, we find the corresponding values of the given denominations in the following manner.
This question was extracted from the actual TEAS Exam. Ace your TEAS exam with the actual TEAS 7 questions, Start your journey with us today
Visit Naxlex, the Most Trusted TEAS TEST Platform With Guaranteed Pass of 90%.
Money back guarantee if you use our service and fail the actual exam. Option of personalised live tutor on your area of weakness.